Jak vybrat jídelní set

Jak vybrat jídelní set
Jídelní stoly a židle v setu jsou pro sjednocený vzhled interiéru jasnou volbou

Pokud si chcete do domácnosti pořídit nový jídelní stůl a židle, směřujte svou pozornost primárně na jídelní sety. Proč? A jaké parametry by měly splňovat? Na to vám odpoví tento článek. 


Jídelní set tvoří místo, kde trávíte společný čas se svou rodinou při snídaních, obědech, večeřích, oslavách, nebo jen tak u hrnku dobré kávy. Plní tedy praktickou funkci, ale zároveň vytváří atmosféru opravdového domova. Proto byste jeho výběru měli věnovat náležitou pozornost = především se zaměřit na velikost stolu a jednotlivých židlí, kvalitní materiál, design ladící s interiérem, pohodlí a další vlastnosti, které vám budou přinášet veškerý komfort.  

4 důvody, proč si rovnou pořídit celý jídelní set

Ano, vždy máte možnost koupit si samostatně stůl a třeba 4 židle. Ale pokud se rovnou budete poohlížet po kuchyňském setu, dostanou se vám tyto výhody:


  • stůl a židle v jídelním setu k sobě designově ladí 

  • zároveň se k sobě rozměrově hodí

  • neztrácíte tak zbytečný čas, jako když vybíráte a porovnáváte židle a stoly samostatně

  • jídelní sestava vás vyjde cenově mnohem lépe


Nejprodávanější jídelní set STRAKOŠ 1+6 Darius
Prvním krokem je správný výběr rozměrů jídelního setu

Důležité je, abyste vybrali takový set, který vám bude v místnosti rozměrově pasovat. Musíte tak kromě samotné velikosti setu, odvozeného hlavně od počtu členů rodiny a případných návštěv, myslet i na prostor kolem něj. A to k pohodlnému odsouvání židlí a procházení, kdy tento prostor by měl být alespoň 1 metr. 


Stejně tak je důležité, aby jídelní židle rozměrově ladily ke stolu. Jejich optimální velikost se samozřejmě odvíjí od vaší výšky a váhy, ale pak je tu několik obecných pravidel, které je dobré znát. Zvlášť, pokud kupujete jídelní židle a stůl samostatně (při koupi jídelního setu vám totiž některé z těchto starostí odpadají): 


  • pro pohodlný pohyb nohou pod stolem má být mezi spodní hranou stolu a sedákem židle mezera alespoň 30 cm

  • výška sedáku židle má být alespoň 45 cm, šířka cca 40 cm

  • váha židle by měla být co nejmenší, ale musí zase udržet co největší váhu

  • opěrka židle musí být dostatečně vysoká na to, aby vám dobře držela záda

Nejen tvar stolu. Pohodlí ovlivňuje i tvar jeho nohou

Rozměry a tvar stolu jdou ruku v ruce. Mezi absolutní klasiky patří obdélníkové kuchyňské stoly, které velikostně začínají na 120 x 80 cm. Do menších domácností se hodí čtvercové stoly o minimální velikosti cca 80 x 80 cm. Vybírat ale můžete i z kulatých stolů a oválných stolů (oba typy se hodí spíše do větších místností). Ve velké oblibě jsou i rozkládací stoly, které jsou ideální, když nemáte doma příliš místa, nebo k vám často chodí návštěvy.


Víte, že důležitou roli pro pohodlí hraje i tvar nohou stolu? Ten může mít buď klasické čtyři nohy, což je nejoblíbenější a nejpraktičtější varianta, obdélníkové nohy, do kterých se však z čela stolu špatně zasouvají židle, nebo nohy zkřížené do X, kdy ale už pod stolem nezbývá moc místa.  

Jídelní set STRAKOŠ 1+4 AL II a B X
  
  Jídelní set STRAKOŠ 1+4 MA VII a B X


         Jídelní set STRAKOŠ 1+2 DSL M110/2 a DM62


A co materiál a kvalita jídelních setů?

U jídelních setů můžete vybírat z ohromného množství materiálů. Důležité je však rozlišovat materiál konstrukce celého setu, desky stolu a sedáku/opěrky u židlí. Nejčastější jsou kombinace z dřeva, dýhy, laminátu, plastu, kovu a u opěrek a sedáků se zase používá kůže nebo textil. Každý materiál má svá specifika, proto je dobré mít vždy předem nastudované, jaké plusy a mínusy každý materiál obnáší. Případně se nebojte nás kontaktovat.


Co se týče obliby, mezi ty NEJ rozhodně patří dřevěné jídelní sety. V domácnosti navozují příjemnou atmosféru, krásně voní, jsou odolné a stabilní. Ty nejkvalitnější jsou z bukového dřeva.       

Jídelní sety od české firmy STRAKOŠ®. Vysoká kvalita, vůně dřeva a výborné ceny

Česká firma STRAKOŠ® vyrábí a dodává nábytek do hotelů, restaurací, firem, obecních úřadů, kulturních domů, ale také do běžných domácností. Zakládá si na vysoké kvalitě svých produktů, jejich nízké ceně a zároveň profesionálnímu přístupu ke svým zákazníkům. To bezesporu potvrdí i 457 autentických hodnocení s výsledkem 4,9 hvězdiček z 5.


U jídelních setů si můžete vybrat ze sestavených kombinací židlí a stolů, nebo si podle svých požadavků a vkusu sestavit vlastní set z různých modelů židlí a stolů. Spolehnout se můžete na ohromný výběr, který vám splní jakékoliv nároky na pohodlí, design i materiály. 

Co se týče jídelních stolů, jejich konstrukce je z masivu bukového dřeva, vrchní deska z dýhy nebo lamina. Odstín lakování si můžete vybrat podle svých preferencí, např. dub, olše, rustikal, kaštan, bílá ad. Stejné je to i u zátěžových jídelních židlí = bukové dřevo a jeho široká škála barevných odstínů v kombinaci s mnoha a mnoha potahovými materiály. Ohromnou výhodou je zároveň i to, že se židle dodávají v celku. Jejich spoje jsou čepované a lepené, takže oproti šroubovým spojům zaručují pevnost a dlouhou životnost židle.


Podívejte se na AKTUÁLNÍ AKCE a ušetřete